Jedz surowo

Nie od dziś wiadomo, że warzywa i owoce to podstawa zdrowej diety. Włączając je do każdego posiłku możemy bowiem znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób. Aby Twoje zdrowie skorzystało na tym jeszcze bardziej – jedz surowo! Postaw przede wszystkim na surowe owoce oraz ziarna, orzechy i zielone warzywa liściaste. Surowe warzywa i owoce to przecież skarbnica witamin i minerałów oraz spora dawka zdrowia. A to najlepsze co możesz dziś otrzymać! Jedzone na surowo zachowują najwięcej wartości odżywczych i witamin, a dodatkowo mają niższy indeks glikemiczny niż po obróbce termalnej. A niektóre z nich są też słodsze i bardziej chrupiące, kiedy zjadasz je surowe.
Metody, które służą przedłużeniu trwałości, czyli pasteryzacja, gotowanie czy mrożenie produktów, zabijają enzymy zawarte w świeżym jedzeniu. Dokładnie tak samo jak obróbka cieplna. Im w wyższej temperaturze gotujemy, pieczemy i smażymy, tym skuteczniej eliminujemy enzymy. Giną też wtedy witaminy i inne wartościowe dla organizmu składniki. A właśnie produkty surowe są najlepszym źródłem czynnych enzymów.
Jedząc surowe warzywa i owoce zadbasz o swoje zdrowie i inwestujesz w przyszłość. Dlatego warto o tym pamiętać i wdrożyć do swojej diety takie nawyki żywieniowe.